
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.7 MM Uncoated 118° HSS Jobber Length Drill
- Item Code: 0005060
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L500 Jobber Length HSS Drill W/ Black Oxide - 8.70mm
Features
Back To Top- Straight Shank HSS Drill
- Uncoated Bright Finish
- Conical Style Point
- Superior Quality
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Decimal Size | 0.3425" |
| Shank Size | 8.7 mm |
| Flute Length | 87 mm |
| Overall Length | 121 mm |
| Drill Point Angle | 118 |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Straight Shank |