
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9.70mm HSS Steam Oxide 135 Deg. Series A120 Screw Machine Drill
- Item Code: 0018231
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Dormer HSS Steam Oxide 135° Stub Drill Short DIN 1897
Tech Specs
Back To Top| Metric Size | 9.70 mm |
|---|---|
| Overall Length Inches | 3.5039" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Metric | 89 mm |
| Decimal Size | 0.3819" |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Dormer |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Point Angle | 135 Deg. |