
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5.00mm x 200mm HSS Steam Oxide 118 Deg. Extra Length Series A125 Drill
- Item Code: 0020272
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Dormer HSS Steam Oxide 118° Extra Length Drill XL BS 328
Features
Back To Top- Steam Oxide for increased wear resistance & lubricity
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Metric Diameter | 5.00 mm |
| Overall Length Metric | 200 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Decimal Diameter | 0.1969" |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Decimal | 7.8740" |