
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. HSS Steam Oxide 118 Deg. 1/2 in. Shank Series A170 Silver and Deming Drill
- Item Code: 0030134
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A170 drill comes in a range of fractional and metric diameters. However, regardless of the cutting diameter, all A170 drills come with a ? inch parallel shank. This means drills with a large cutting diameter can still be clamped in conventional, hand held power tools. The A170 is manufactured from premium High Speed steel making it suitable for drilling many materials, including steels, stainless steels and aluminium and comes with a conventional 118 degree point, providing strength and making regrinding easy. It has a steam oxide finish to stop work piece material from sticking to the cutting edge of the tool. The A170 ? inch parallel shank drill can be used in many different hand held and machine applications.
Features
Back To Top- Silver & Deming Drills
- Steam Oxide for increased wear resistance & lubricity
Tech Specs
Back To Top| Material | High Speed Steel |
|---|---|
| Product Category | Cutting Tools |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 1.0000" |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Style | Reduced Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Metric Diameter | 25.40 mm |
| Overall Length Inches | 6" |
| Fractional Diameter | 1" |
| Overall Length Metric | 152.4 mm |
| Brand | Dormer |