
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 mm x 89 mm Bright Finish 118? Split Point Solid Carbide Jobber Drill Bit
- Item Code: 003483
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
D33M jobber dill bits come in a wide range of metric diameters, with 28 different sizes from 0.80 mm to 12.00 mm and can be used with all CNC machine applications. The 118 degree 4-facet point is a great aid to self-centering and also reduces the push force needed to drill into the workpiece. The premium carbide used in manufacture means the drills can be used for drilling hard and abrasive materials, and the bright finish ensures a clean and accurate hole by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill.
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 54 mm |
|---|---|
| Overall Length | 89 mm |
| Decimal Size | 0.2756" |
| Overall Length Inches | 3.5039" |
| Overall Length Metric | 89 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | D33M |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Split Point |
| Metric Size | 7.00 mm |
| Type | Jobber Drill |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Depth of Cut | 3 x D |
| Depth of Cut | 3 x D |
| Series | D33M |
| Type | Jobber Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Material | Solid Carbide |