
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/32 in x 1-1/4 in OAL Solid Carbide Bright Finish 118 Deg. Split Point Jobber Drill
- Item Code: 003501
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The D33F jobber drill bits are manufactured from premium carbide and are suitable for drilling hard and abrasive materials, whilst the bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for clean and accurate holes. With a 118 degree 4 facet self-centering point there will be no more skidding across the surface of the workpiece, and less force is needed to drill the hole. Available in 31 fractional sizes from 1/32? to 1/2? in 1/64? increments, D33F solid carbide jobber drill bits are a very versatile choice and can be used with all CNC machine applications.
Tech Specs
Back To Top| Angle | 118 Degree |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Flute Length | 76mm |
| Series | D33M |
| Series | D33M |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Decimal Size | 0.0313" |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Coating/Finish | Bright |
| Depth of Cut | 3 x D |
| Metric Size | 0.80 mm |
| Overall Length Inches | 1.25" |
| Overall Length Metric | 31.75 mm |
| Depth of Cut | 3 x D |
| Point Angle | 118 Split Point |
| Type | Jobber Drill |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Fractional Size | 1/32" |