
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#67 x 1-1/4 in OAL Bright Finish 118? Split Point Solid Carbide Jobber Drill Bit
- Item Code: 003502
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The premium carbide used in manufacture means D33W solid carbide jobber drills are great for drilling hard and abrasive materials. They are available in 68 gauge sizes from 68 to 1 and can be used with all CNC machine applications. They come with a 118 degree 4-facet point which reduces the force required to drill the hole and helps with self centering, whilst clean and accurate holes are assured thanks to the bright finish, which prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill.
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 5/16" |
|---|---|
| Type | Jobber Drill |
| Series | D33W |
| Wire Size | #67 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.0320" |
| Depth of Cut | 3 x D |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Series | D33W |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length | 1-1/4" |
| Overall Length Inches | 1.25" |
| Overall Length Metric | 31.75 mm |
| Metric Size | 0.81 mm |