
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#66 x 1-1/4 in OAL Bright Finish 118? Split Point Solid Carbide Jobber Drill Bit
- Item Code: 003503
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The premium carbide used in manufacture means D33W solid carbide jobber drills are great for drilling hard and abrasive materials. They are available in 68 gauge sizes from 68 to 1 and can be used with all CNC machine applications. They come with a 118 degree 4-facet point which reduces the force required to drill the hole and helps with self centering, whilst clean and accurate holes are assured thanks to the bright finish, which prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill.
Tech Specs
Back To Top| Depth of Cut | 3 x D |
|---|---|
| Overall Length Metric | 31.75 mm |
| Overall Length | 1-1/4" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | D33W |
| Depth of Cut | 3 x D |
| Type | Jobber Drill |
| Flute Length | 5/16" |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Wire Size | #66 |
| Metric Size | 0.84 mm |
| Decimal Size | 0.0330" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 118 Split Point |
| Series | D33W |
| Overall Length Inches | 1.25" |
| Shank Style | Cylindrical shank |