
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#32 Solid Carbide Bright Finish 118? Series D33W Jobber Drill
- Item Code: 003542
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The premium carbide used in manufacture means D33W solid carbide jobber drills are great for drilling hard and abrasive materials. They are available in 68 gauge sizes from 68 to 1 and can be used with all CNC machine applications. They come with a 118 degree 4-facet point which reduces the force required to drill the hole and helps with self centering, whilst clean and accurate holes are assured thanks to the bright finish, which prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill.
Features
Back To Top- Self Centering Point
- Low thrust design
- For abrasive or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Wire Size | #32 |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Overall Length Metric | 57.15 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Depth of Cut | 3 x D |
| Point Angle | 118 Split Point |
| Type | Jobber Drill |
| Decimal Size | 0.1160" |
| Flute Length | 1-1/4" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Series | D33W |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Size | 2.95 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Inches | 2.25" |