
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#5 x 3 in OAL Bright Finish 118? Split Point Solid Carbide Jobber Drill Bit
- Item Code: 003575
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The premium carbide used in manufacture means D33W solid carbide jobber drills are great for drilling hard and abrasive materials. They are available in 68 gauge sizes from 68 to 1 and can be used with all CNC machine applications. They come with a 118 degree 4-facet point which reduces the force required to drill the hole and helps with self centering, whilst clean and accurate holes are assured thanks to the bright finish, which prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill.
Tech Specs
Back To Top| Point Angle | 118 Deg. |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Depth of Cut | 3 x D |
| Metric Size | 5.22 mm |
| Series | D33W |
| Coating/Finish | Bright |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inches | 3" |
| Overall Length Metric | 76.2 mm |
| Wire Size | #5 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.2055" |
| Type | Jobber Drill |
| Depth of Cut | 3 x D |
| Overall Length | 3" |
| Point Angle | 118 Split Point |
| Type | Jobber Drill |
| Flute Length | 1-3/4" |
| Shank Style | Cylindrical shank |