
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13 Cobalt (HSS-E) Bright Finish RH 130 Deg. Straight Shank Heavy Duty Premium Screw Machine Drill
- Item Code: 0052068
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A920 short drill from Dormer is available in an extensive range of fractional and metric diameters. Part of Dormer?s PFX range of drills, the A920 has a parabolic flute design which means deeper holes can be drilled in a single pass. The tool is made from High Speed cobalt and can be used to drill a number of different materials including aluminium, steels and stainless steels, whilst the bright finish means workpiece material will not stick to the cutting edge of the tool. The A920 has a 130 degree point angle which helps to self-center the tool on the hole and means less force is needed to drill into the workpiece. The A920 PFX drill is a high performance tool and produces high quality and accurate holes (to H10 hole tolerance) even at high speeds and feeds.
Features
Back To Top- Heavy-Duty parabolic flute design allows greater drilling depths in one pass
- Notched Point improves chip formation
- Premium cobalt base material increases wear resistance
- Bright finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Metric Size | 13.00 mm |
| Overall Length Metric | 102 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.5118" |
| Point Angle | 130 Deg. |
| Brand | Dormer |
| Flute Type | Quick Spiral |
| Overall Length Inches | 4.0157" |
| Material | Cobalt |