
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
25/64 in. HSS Black Oxide 118 Deg. Standard Point General Purpose Jobber Drill
- Item Code: 010025
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With a strong 118 degree conventional point which is easy to re-grind, R10 jobber drills are manufactured from premium High Speed steel (HSS) and can be used for drilling many materials including stainless steel, steel and aluminum. They have a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill so you get accurate holes. Available in an extensive range of fractional sizes, R10 jobber drills are very versatile and are suitable for many different hand held and machine applications.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Steam Oxide reduces wear and chip welding in harder ferrous materials for increased wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 130.18 mm |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.3906" |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 5.125" |
| Fractional Size | 25/64" |
| Series | R10 |
| Flute Length | 3-3/4" |
| Metric Size | 9.92 mm |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Type | Jobber Drill |