
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
19/64 in. HSS Oxide Finish 135 Deg. Split Point Heavy Duty Jobber Drill
- Item Code: 010219
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R10B jobber drills are available in fractional sizes from 1/16 inch to 1/2 inch and are very versatile, being suitable for both hand held and machine applications. They have a steam oxide finish which ensures clean, accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill, and are manufactured from premium High Speed steel for use in a wide range of materials including aluminum, stainless steel and steel. R10B jobber drills have a split point to reduce the push force needed and as an aid to self-centering, producing more rounded holes.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Steam Oxide surface treatment for increased wear resistance & lubricity
- Recommended for tougher ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Fractional Size | 19/64" |
| Product Category | Cutting Tools |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Flute Length | 3-1/16" |
| Overall Length | 4-3/8" |
| Decimal Size | 0.2969" |
| Series | R10B |
| Overall Length Metric | 111.13 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 7.54 mm |
| Type | Jobber Drill |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 4.375" |
| Point Angle | 135 Deg. |