
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 in. Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 010316
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured from High Speed cobalt (HSCo), R10CO NAS907 type J jobber drills are available in sizes from 1/64 inch to 11/16 inch and can be used for drilling hard materials including tool steel. The 135 degree split point is an aid to self-centering and reduces the amount of force needed to drill the hole, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the surfaces of the drill so you get clean, accurate holes. R10CO jobber drills have a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance & lubricity
- For enhanced tool life in ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bronze |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Metric | 101.6 mm |
| Material | Cobalt |
| Type | Jobber Drill |
| Metric Size | 6.35 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Decimal Size | 0.2500" |
| Overall Length Inches | 4" |
| Series | R10CO |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Flute Length | 2-3/4" |
| Fractional Size | 1/4" |
| Overall Length | 4" |
| Shank Style | Cylindrical shank |