
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
39/64 in. HSS Bright Finish 118? Standard Point General Purpose Jobber Drill
- Item Code: 010639
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R10P jobber drills have a strong 118 degree conventional point which is easy to re-grind for economy, and are manufactured from premium High Speed steel (HSS) so can be used for drilling a wide variety of materials including steel, stainless steel and aluminum. The bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill so you get clean and accurate holes. R10P jobber drills are available in fractional sizes from 1/64 inch to 11/16 inch and are very versatile drills, suitable for many different hand held and machine applications.
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 5-3/16 |
|---|---|
| Overall Length Metric | 180.98 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 7-1/8" |
| Type | Standard Jobber Drill |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Fractional Size | 39/64" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.6094" |
| Description | Fractional Size |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Angle | 118° Standard Point |
| Metric Size | 15.48 mm |
| Overall Length Inches | 7.125" |