
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 HSS Bright Finish LH 118 Deg. Spiral Flute Jobber Length Drill
- Item Code: 010906
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
L10 left-hand jobber drill bits have a strong, conventional 118 degree point which is easy to regrind, so the drill can be used again and again. With a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool so you get clean and accurate holes, L10 drill bits are manufactured from premium High Speed steel and can be used for drilling steels, aluminum, stainless steel and a wide range of other materials. With a left hand spiral flute which can be used in spindles which rotate counter-clockwise, the drills are available in 31 sizes from 1/16? to 1/2" in 1/64? increments.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Left hand helix for use in machines where spindle is counter-clockwise & can be used to remove broken parts without damaging threaded holes
- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Product Weight | 0.0024 lbs. |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Fractional Size | 3/32" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Flute Length | 1-1/4" |
| Style | Left Hand |
| Cutting Direction | Left |
| Overall Length Inches | 2.25" |
| Drill Style | Fractional |
| Point | 118° |
| Specification | ANSI |
| Overall Length Metric | 57.15 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.0938" |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bright |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 2.38 mm |
| Type | Jobber Drill |