
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
L (.2902) HSS Steam Oxide 118 Deg. Standard Jobber Drill
- Item Code: 015012
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R15 jobber drills have a strong 118 degree conventional point which is easy to re-grind so an economical choice. The drills are manufactured from premium High Speed steel (HSS) and can be used for drilling a range of materials including stainless steel, steel and aluminum, whilst the steam oxide finish stops workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill so you get accurate holes. Available letter sizes from A to Z, R15 jobber drills are suitable for many different machine and hand held applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Steam Oxide reduces wear and chip welding in harder ferrous materials for increased wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 2-15/16 |
|---|---|
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Drill Point Angle | 118 |
| Letter Size | L |
| Overall Length Metric | 107.95 mm |
| Point Type | Standard |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Metric Size | 7.37 mm |
| Overall Length | 4-1/4" |
| Overall Length Inches | 4.25" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Shank Type | Straight |
| Decimal Size | 0.2900" |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Series | R15 |
| Flute Type | Spiral |
| Web Configuration | Tapered |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Specification Designation | ANSI |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |