
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Z (.4130 Deg. x 5-1/4 in OAL HSS Oxide Finish 118 Deg. Split Point Jobber Drill Bit
- Item Code: 015126
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R15A jobber drills come with a 118 degree split point as an aid to self-centering and also to reduce the force needed to drill the workpiece. The tools are manufactured from premium High Speed steel and can be used to drill a wide range of materials including steel, aluminum, and stainless steel, and have a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting surface so you get a clean and accurate hole. R15A jobber drills come in letter sizes from A to Z and are suitable for many different machine and hand held applications.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Specification Number | NAS 907 |
|---|---|
| Metric Size | 10.49 mm |
| Point Type | Split Point |
| Specification Designation | ANSI; NAS |
| Overall Length | 5-1/4" |
| Specification Designation | ANSI; NAS |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Flute Length | 3-7/8" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Shank Type | Straight |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Overall Length Metric | 133.35 mm |
| Drill Point Angle | 118 |
| Overall Length Inches | 5.25" |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.4130" |
| Letter Size | Z |
| Series | R15A |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Configuration | Tapered |
| Material | High Speed Steel |