
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Y (.4039) HSS Oxide Finish 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 015225
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R15B jobber drills are available in letter sizes A to Z and are suitable for both hand held and machine applications. With a steam oxide finish which ensures clean, accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill, they are manufactured from premium High Speed steel for use in many materials including steel, aluminum and stainless steel. R15B jobber drills have a split point to reduce the force needed to drill into the workpiece and as an aid to self-centering, producing more rounded holes.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Steam Oxide surface treatment for increased wear resistance & lubricity
- Recommended for tougher ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (Inch) | 3-7/8 |
|---|---|
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right |
| Letter Size | Y |
| Metric Size | 10.26 mm |
| Specification Number | NAS 907 |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Overall Length (Inch) | 5-1/4 |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Material | High Speed Steel |
| Series/List | R15B |
| Specification Designation | ANSI; NAS |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Decimal Size | 0.4040" |
| Drill Point Angle | 135 |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Overall Length Inches | 5.25" |
| Overall Length Metric | 133.35 mm |
| Web Configuration | Tapered |
| Drill Bit Grade | Heavy Duty |
| Point Type | Split Point |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |