
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
K (.2811) Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 015311
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured from premium High Speed cobalt (HSCo) for drilling tool steels and other hard materials, R15CO NAS907 type J jobber drills are available in letter sizes from A to Z and have a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications. The 135 degree split point is an aid to self-centering and reduces the amount of force needed to drill the hole, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the surfaces of the drill so you get clean, accurate holes.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance & lubricity
- For enhanced tool life in ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.2810" |
|---|---|
| Drill Bit Grade | Heavy Duty |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Cobalt |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length (Inch) | 2-15/16 |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Drill Point Angle | 135 |
| Metric Size | 7.14 mm |
| Coating/Finish | Bronze |
| Overall Length (Inch) | 4-1/4 |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Specification Designation | ANSI; NAS |
| Specification Number | NAS 907 |
| Web Configuration | Tapered |
| Point Type | Split Point |
| Series/List | R15CO |
| Shank Type | Straight |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Letter Size | K |
| Overall Length Inches | 4.25" |
| Overall Length Metric | 107.95 mm |