
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
L (.2902) HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Series R15P General Purpose Jobber Drill
- Item Code: 015612
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The strong 118 degree conventional point in R15P jobber drills is easy to re-grind for economy. Manufactured from premium High Speed steel (HSS), the tools can be used for drilling a wide variety of materials including steel, stainless steel and aluminum and have a bright finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill so you get clean and accurate holes. Available in letter sizes A to Z, R15P drills are a versatile choice, being suitable for many different hand held and machine applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (Inch) | 2-15/16 |
|---|---|
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Size | 0.2900" |
| Drill Point Angle | 118 |
| Letter Size | L |
| Flute Type | Spiral |
| Overall Length (Inch) | 4-1/4 |
| Point Type | Standard |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Metric Size | 7.37 mm |
| Overall Length Inches | 4.25" |
| Overall Length Metric | 107.95 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series/List | R15P |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI |