
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Z (.4130 Deg. HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point General Purpose Jobber Drill
- Item Code: 015626
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The strong 118 degree conventional point in R15P jobber drills is easy to re-grind for economy. Manufactured from premium High Speed steel (HSS), the tools can be used for drilling a wide variety of materials including steel, stainless steel and aluminum and have a bright finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill so you get clean and accurate holes. Available in letter sizes A to Z, R15P drills are a versatile choice, being suitable for many different hand held and machine applications.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Specification Designation | ANSI |
|---|---|
| Web Configuration | Tapered |
| Flute Type | Spiral |
| Overall Length Inches | 5.25" |
| Shank Type | Straight |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Decimal Size | 0.4130" |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Drill Point Angle | 118 |
| Letter Size | Z |
| Overall Length | 5-1/4" |
| Series | R15P |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Length | 3-7/8" |
| Point Type | Standard |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Metric Size | 10.49 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Overall Length Metric | 133.35 mm |