
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.40 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016004
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 5 mm |
|---|---|
| Metric Size | 0.40 mm |
| Overall Length | 20 mm |
| Specification Number | DIN 338 |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right |
| Series | 2A |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Specification Designation | DIN |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Decimal Size | 0.0157" |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Web Configuration | Tapered |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Overall Length Inches | 0.7874" |
| Overall Length Metric | 20 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Drill Point Angle | 118 |
| Overall Length | 20 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Coating/Finish | Bright |
| Point Type | Standard |
| Shank Style | Cylindrical shank |