
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.20 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016012
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Shank Type | Straight |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Bright |
| Specification Designation | DIN |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Series | 2A |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Web Configuration | Tapered |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Flute Type | Spiral |
| Decimal Size | 0.0472" |
| Overall Length Metric | 38 mm |
| Point Type | Standard |
| Specification Number | DIN 338 |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Overall Length | 38 mm |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Drill Point Angle | 118 |
| Metric Size | 1.20 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Length | 16 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 1.4961" |
| Point Angle | 118 Deg. |