
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.90 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016029
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 33 mm |
|---|---|
| Overall Length | 61 mm |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Web Configuration | Tapered |
| Metric Size | 2.90 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Point Type | Standard |
| Flute Type | Spiral |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Drill Point Angle | 118 |
| Overall Length Inches | 2.4016" |
| Overall Length Metric | 61 mm |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.1142" |
| Shank Type | Straight |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Shank Type | Straight |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Series | 2A |