
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.90 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016079
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 117 mm |
| Series | 2A |
| Shank Type | Straight |
| Metric Size | 7.90 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Flute Length | 75 mm |
| Overall Length Inches | 4.6063" |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Overall Length | 117 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.3110" |
| Drill Point Angle | 118 |
| Coating/Finish | Bright |
| Point Type | Standard |