
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.00 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016080
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Flute Type | Spiral |
|---|---|
| Point Type | Standard |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Number | DIN 338 |
| Overall Length | 117 mm |
| Shank Type | Straight |
| Web Configuration | Tapered |
| Material | High Speed Steel |
| Specification Designation | DIN |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Overall Length Metric | 117 mm |
| Series | 2A |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Bright |
| Specification Designation | DIN |
| Drill Point Angle | 118 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Specification Number | DIN 338 |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Length | 75 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Decimal Size | 0.3150" |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Metric Size | 8.00 mm |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Overall Length Inches | 4.6063" |