
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.40 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016084
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Flute Type | Standard Spiral |
|---|---|
| Web Configuration | Tapered |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Coating/Finish | Bright |
| Shank Type | Straight |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Overall Length Metric | 117 mm |
| Series | 2A |
| Specification Designation | DIN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 8.40 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Overall Length | 117 mm |
| Web Configuration | Tapered |
| Drill Point Angle | 118 |
| Flute Type | Spiral |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Decimal Size | 0.3307" |
| Flute Length | 75 mm |
| Overall Length Inches | 4.6063" |
| Point Type | Standard |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Shank Style | Cylindrical shank |