
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.70 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016087
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 125 mm |
|---|---|
| Web Configuration | Tapered |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length | 125 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Drill Point Angle | 118 |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Metric Size | 8.70 mm |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Shank Type | Straight |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Overall Length Inches | 4.9213" |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Flute Length | 81 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Flute Type | Spiral |
| Specification Number | DIN 338 |
| Point Type | Standard |
| Series | 2A |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Designation | DIN |
| Web Configuration | Tapered |
| Decimal Size | 0.3425" |
| Material | High Speed Steel |