
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.80 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016088
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Specification Designation | DIN |
|---|---|
| Specification Number | DIN 338 |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Shank Type | Straight |
| Overall Length | 125 mm |
| Decimal Size | 0.3465" |
| Drill Point Angle | 118 |
| Overall Length Metric | 125 mm |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 81 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Metric Size | 8.80 mm |
| Series | 2A |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Inches | 4.9213" |
| Point Type | Standard |