
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9.40 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016094
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 125 mm |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Drill Point Angle | 118 |
| Metric Size | 9.40 mm |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Overall Length Metric | 125 mm |
| Specification Designation | DIN |
| Overall Length Inches | 4.9213" |
| Specification Number | DIN 338 |
| Web Configuration | Tapered |
| Flute Type | Spiral |
| Coating/Finish | Bright |
| Point Type | Standard |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.3701" |
| Material | High Speed Steel |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Series | 2A |
| Shank Type | Straight |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Specification Number | DIN 338 |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Length | 81 mm |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Point Angle | 118 Deg. |