
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9.70 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016097
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Drill Point Angle | 118 |
|---|---|
| Flute Length | 87 mm |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Point Type | Standard |
| Flute Type | Spiral |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.3819" |
| Overall Length Metric | 133 mm |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Overall Length | 133 mm |
| Web Configuration | Tapered |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 5.2362" |
| Shank Type | Straight |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Metric Size | 9.70 mm |
| Series | 2A |