
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10.20 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016102
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Shank Type | Straight |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Specification Designation | DIN |
| Flute Type | Spiral |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Decimal Size | 0.4016" |
| Metric Size | 10.30 mm |
| Series | 2A |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Metric | 133 mm |
| Point Type | Standard |
| Specification Number | DIN 338 |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Web Configuration | Tapered |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 133 mm |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Web Configuration | Tapered |
| Flute Length | 87 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 5.2362" |
| Drill Point Angle | 118 |
| Spiral Type | Regular Spiral |