
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10.80 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016108
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Specification Number | DIN 338 |
|---|---|
| Decimal Size | 0.4252" |
| Overall Length Metric | 142 mm |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 5.5906" |
| Series | 2A |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Shank Type | Straight |
| Metric Size | 10.80 mm |
| Specification Designation | DIN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Specification Designation | DIN |
| Flute Type | Spiral |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Drill Point Angle | 118 |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Overall Length | 142 mm |
| Coating/Finish | Bright |
| Flute Length | 94 mm |
| Point Type | Standard |
| Shank Style | Cylindrical shank |