
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11.50 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016115
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Coolant Through | NonCoolant Through |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 5.5906" |
| Overall Length | 142 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Overall Length Metric | 142 mm |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Drill Point Angle | 118 |
| Specification Designation | DIN |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Web Configuration | Tapered |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.4528" |
| Flute Length | 94 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bright |
| Point Type | Standard |
| Specification Number | DIN 338 |
| Flute Type | Spiral |
| Specification Number | DIN 338 |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Metric Size | 11.50 mm |
| Series | 2A |
| Shank Style | Cylindrical shank |