
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.15 mm HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 016215
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 19 mm |
|---|---|
| Web Configuration | Tapered |
| Drill Point Angle | 118 |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | DIN |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Overall Length Metric | 19 mm |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Overall Length Inches | 0.748" |
| Flute Type | Spiral |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Decimal Size | 0.0059" |
| Point Type | Standard |
| Shank Type | Straight |
| Flute Length | 1.5 mm |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 0.15 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Series | 2A |