
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.25mm (.2854) Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point Series 2ACO Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 016379
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2ACO Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed cobalt and are suitable for drilling hard materials including tool steel and have a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications. The 135 degree split point is an aid to self-centering and reduces the push force needed, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool so you get clean and accurate results. 2ACO Jobber drill bits are available in many sizes from 1 mm to 13 mm.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance & lubricity
- For enhanced tool life in ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Drill Bit Grade | Heavy Duty |
|---|---|
| Point Type | Split Point |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Metric Size | 7.25 mm |
| Overall Length Inches | 4.2913" |
| Drill Point Angle | 135 |
| Overall Length (mm) | 109.00 |
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Overall Length Metric | 109 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Series/List | 2ACO |
| Specification Number | DIN 338; NAS 907 |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Specification Designation | DIN; NAS |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Flute Length (mm) | 69.00 |
| Decimal Size | 0.2854" |
| Material | Cobalt |
| Shank Type | Straight |