
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9.50mm (.3740) Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point Series 2ACO Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 016495
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2ACO Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed cobalt and are suitable for drilling hard materials including tool steel and have a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications. The 135 degree split point is an aid to self-centering and reduces the push force needed, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool so you get clean and accurate results. 2ACO Jobber drill bits are available in many sizes from 1 mm to 13 mm.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance & lubricity
- For enhanced tool life in ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Material | Cobalt |
|---|---|
| Overall Length (mm) | 125.00 |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Length (mm) | 81.00 |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Specification Designation | DIN; NAS |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Point Type | Split Point |
| Overall Length Inches | 4.9213" |
| Web Configuration | Tapered |
| Metric Size | 9.50 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Drill Bit Grade | Heavy Duty |
| Series/List | 2ACO |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Number | DIN 338; NAS 907 |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Decimal Size | 0.3740" |
| Drill Point Angle | 135 |
| Overall Length Metric | 125 mm |