
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#19 HSS Oxide Finish 118 Deg. General Purpose Standard Jobber Drill
- Item Code: 018019
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R18 jobber drills have a strong 118 degree conventional point which is easy to re-grind giving great economy The drills are manufactured from premium High Speed steel (HSS) for drilling a wide range of materials including steel, stainless steel and aluminum, and a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill for clean and accurate holes. R18 jobber drills can be used in many different hand held and machine applications, and come in wire gauge sizes from 80 to 1.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- High Speed Steel provides good wear resistance and can be used in general purpose applications for both ferrous and nonferrous materials
- Oxide prevents chip building, galling and welding on the workpiece. It is commonly used on low carbons, stainless steel and ferrous metals
- Spiral flutes are constructed with a higher flute angle to remove chips more easily
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 2-1/8" |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Specification Designation | ANSI |
| Flute Type | Spiral |
| Overall Length Metric | 82.55 mm |
| Wire Size | #19 |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 3.25" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Decimal Size | 0.1660" |
| Metric Size | 4.22 mm |
| Series | R18 |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Type | Standard Jobber Drill |