
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#35 (.1100) HSS HSS Oxide Finish 118 Deg. General Purpose Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 018035
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R18 jobber drills have a strong 118 degree conventional point which is easy to re-grind giving great economy The drills are manufactured from premium High Speed steel (HSS) for drilling a wide range of materials including steel, stainless steel and aluminum, and a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill for clean and accurate holes. R18 jobber drills can be used in many different hand held and machine applications, and come in wire gauge sizes from 80 to 1.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 2-5/8" |
|---|---|
| Flute Type | Spiral |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Series | R18 |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Overall Length Metric | 66.68 mm |
| Point Angle | 118 |
| Type | Standard Jobber Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.1100" |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Size | 2.79 mm |
| Overall Length Inches | 2.625" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Flute Length | 1-1/2" |
| Material | High Speed Steel |
| Wire Size | #35 |