
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#61 HSS Oxide Finish 118 Deg. General Purpose Standard Jobber Drill
- Item Code: 018061
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R18 jobber drills have a strong 118 degree conventional point which is easy to re-grind giving great economy The drills are manufactured from premium High Speed steel (HSS) for drilling a wide range of materials including steel, stainless steel and aluminum, and a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill for clean and accurate holes. R18 jobber drills can be used in many different hand held and machine applications, and come in wire gauge sizes from 80 to 1.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Steam Oxide reduces wear and chip welding in harder ferrous materials for increased wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 1-5/8" |
|---|---|
| Flute Length | 11/16" |
| Type | Standard Jobber Drill |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Size | 0.99 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Wire Size | #61 |
| Type | Standard Jobber Drill |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Decimal Size | 0.0390" |
| Series | R18 |
| Flute Type | Spiral |
| Point Angle | 118 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Metric | 41.28 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | R18 |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 1.625" |