
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#72 (.0250) HSS HSS Oxide Finish 118 Deg. General Purpose Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 018072
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R18 jobber drills have a strong 118 degree conventional point which is easy to re-grind giving great economy The drills are manufactured from premium High Speed steel (HSS) for drilling a wide range of materials including steel, stainless steel and aluminum, and a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill for clean and accurate holes. R18 jobber drills can be used in many different hand held and machine applications, and come in wire gauge sizes from 80 to 1.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inches | 1.125" |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Metric Size | 0.64 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Overall Length Metric | 28.58 mm |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Overall Length | 1-1/8" |
| Flute Type | Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| Series | R18 |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Type | Standard Jobber Drill |
| Wire Size | #72 |
| Type | Standard Jobber Drill |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Decimal Size | 0.0250" |
| Flute Length | 5/16" |
| Flute Type | Spiral |
| Point Angle | 118 |
| Brand | Precision Twist Drill |