
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#2 HSS Oxide Finish 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 018202
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Available in wire gauge sizes from 52 to 1, R18B jobber drills are suitable for both machine and hand held applications. The steam oxide finish which ensures clean, accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill, and can be used to drill many materials including steel, aluminum and stainless steel, thanks to the premium High Speed steel used in manufacture. R18B jobber drills have a split point as an aid to self-centering, producing more rounded holes, and to reduce the force needed to drill into the workpiece.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Steam Oxide surface treatment for increased wear resistance & lubricity
- Recommended for tougher ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Metric Size | 5.61 mm |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 3.875" |
| Overall Length Metric | 98.43 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Series | R18B |
| Wire Size | #2 |
| Decimal Size | 0.2210" |
| Flute Type | Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| Product Category | Cutting Tools |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Flute Length | 2-5/8" |
| Overall Length | 3-7/8" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Type | Standard Jobber Drill |