
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#2 Cobalt Bronze Oxide Finish 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 018302-PREC
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance & lubricity
- For enhanced tool life in ferrous materials
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance & lubricity
- For enhanced tool life in ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Flute Type | Spiral |
|---|---|
| Material | Cobalt |
| Series | R18CO |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Coating/Finish | Gold Oxide |
| Wire Size | #2 |
| Type | Jobber Drill |
| Flute Length | 2-5/8" |
| Overall Length | 3-7/8" |
| Point Angle | 135� Split Point |
| Brand | Dormer |
| Decimal Size | 0.2210" |