
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#27 Cobalt Bronze Oxide Finish 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 018327
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R18CO NAS907 type J jobber drills are available in wire gauge sizes from 80 to 1 and have a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications. Manufactured from premium High Speed cobalt (HSCo) for drilling tool steels and other hard materials, they have a 135 degree split point to help with self-centering and reduce the force needed to drill the hole, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the surfaces of the drill, producing clean and accurate holes.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance & lubricity
- For enhanced tool life in ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.1440" |
|---|---|
| Flute Type | Spiral |
| Material | Cobalt |
| Series | R18CO |
| Type | Jobber Drill |
| Metric Size | 3.66 mm |
| Overall Length Metric | 76.2 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Coating/Finish | Bronze |
| Overall Length | 3" |
| Flute Length | 1-7/8" |
| Overall Length Inches | 3" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Wire Size | #27 |