
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#30 HSS Bright Finish 118? Standard Point General Purpose Jobber Drill
- Item Code: 018630
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
For easy re-grinding and great economy, R18P jobber drills have a strong 118 degree conventional point, and are manufactured from premium High Speed steel (HSS) for drilling a wide variety of materials including aluminum, steel and stainless steel. With a bright finish preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill you get clean and accurate holes. R18P jobber drills are available in wire gauge sizes 97 to 1 and are suitable for many different machine and hand held applications, making them a very versatile choice.
Features
Back To Top- Jobber Drill
- High Speed Steel
- General purpose drill suitable for most applications
- Works well in a wide variety of materials
- Polished flutes help with chip evacuation
- PRECSISON TWIST DRILL, Performance, Productivity Over 50 years of manufacturing cutting tools engineered for application versatility and maximum productivity
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 2-3/4" |
|---|---|
| Series | R18P |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Length | 1-5/8" |
| Decimal Size | 0.1285" |
| Flute Type | Spiral |
| Metric Size | 3.26 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 69.85 mm |
| Point Angle | 118 |
| Type | Jobber Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Flute Type | Spiral |
| Overall Length Inches | 2.75" |
| Wire Size | #30 |