
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#52 HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point General Purpose Jobber Drill
- Item Code: 018652-PREC
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
For easy re-grinding and great economy, R18P jobber drills have a strong 118 degree conventional point, and are manufactured from premium High Speed steel (HSS) for drilling a wide variety of materials including aluminum, steel and stainless steel. With a bright finish preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill you get clean and accurate holes. R18P jobber drills are available in wire gauge sizes 97 to 1 and are suitable for many different machine and hand held applications, making them a very versatile choice.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Flute Type | Spiral |
| Type | Jobber Drill |
| Material | High Speed Steel |
| Wire Size | #52 |
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Size | 0.0635" |
| Flute Length | 7/8" |
| Point Angle | 118� |
| Overall Length | 1-7/8" |
| Series | R18P |
| Depth of Cut | 4 x D |