
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/16 in. HSS Oxide Finish 2MT 118? Taper Shank Drill
- Item Code: 020044
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
S209 reduced taper shank drills are very versatile and can be used in machine applications where the drill is held directly in the spindle. They are available in 38 fractional sizes from 1/2 inch to 2 inches and have a conventional 118 degree point for strength and easy re-grinding, and a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for clean and accurate holes. Made from premium High Speed Steel, S209 reduced taper shank drills can be used for drilling many materials including steel, aluminum and stainless steel.
Features
Back To Top- Steam Oxide for increased tool life & lubricity
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 5-3/8" |
|---|---|
| Overall Length Inches | 9.25" |
| Shank Style | Morse Taper Shank |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Overall Length | 9-1/4" |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Fractional Diameter | 11/16" |
| Metric Diameter | 17.46 mm |
| Decimal Diameter | 0.6875" |
| Overall Length Metric | 234.95 mm |
| Shank Type | 2MT |
| Type | Taper Shank Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Flute Type | Spiral |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | 209 |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |