
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
25/32 in. HSS Oxide Finish 2MT 118? Taper Shank Drill
- Item Code: 020050
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
S209 reduced taper shank drills are very versatile and can be used in machine applications where the drill is held directly in the spindle. They are available in 38 fractional sizes from 1/2 inch to 2 inches and have a conventional 118 degree point for strength and easy re-grinding, and a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for clean and accurate holes. Made from premium High Speed Steel, S209 reduced taper shank drills can be used for drilling many materials including steel, aluminum and stainless steel.
Features
Back To Top- Steam Oxide for increased tool life & lubricity
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 9-7/8" |
|---|---|
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Fractional Diameter | 25/32" |
| Flute Length | 6" |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Type | 2MT |
| Type | Taper Shank Drill |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.7813" |
| Metric Diameter | 19.85 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Overall Length Metric | 250.83 mm |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 9.875" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Series | 209 |
| Shank Style | Morse Taper Shank |