
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. HSS Oxide Finish 4MT 118? Taper Shank Drill
- Item Code: 020132
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
S209 reduced taper shank drills are very versatile and can be used in machine applications where the drill is held directly in the spindle. They are available in 38 fractional sizes from 1/2 inch to 2 inches and have a conventional 118 degree point for strength and easy re-grinding, and a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for clean and accurate holes. Made from premium High Speed Steel, S209 reduced taper shank drills can be used for drilling many materials including steel, aluminum and stainless steel.
Features
Back To Top- Steam Oxide for increased tool life & lubricity
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 9-3/8" |
|---|---|
| Overall Length | 15" |
| Shank Style | Morse Taper Shank |
| Cutting Direction | Right |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Flute Type | Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 15" |
| Type | Taper Shank Drill |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Decimal Diameter | 1.5000" |
| Overall Length Metric | 381 mm |
| Series | 209 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Fractional Diameter | 1-1/2" |
| Metric Diameter | 38.10 mm |
| Shank Type | 4MT |
| Point Angle | 118 Deg. |